SIKÇA SORULAN SORULAR
 

Regal dünyası ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları burada...

Nasıl online alışveriş yapabilirim?

Online sistemimizden alışveriş yapabilmeniz için siteye üye olduktan sonra ilk önce bir " Alışveriş Listesi " oluşturmalısınız. Alışveriş Listesi, alışveriş sepetinizde bulunan ürünlere verilen isimdir. Sistemimizi gezerek listenize eklemek istediğiniz ürünün hemen altında bulunan "Sepete Ekle" butonunu kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Alışverişinizi sonlandırmak istediğiniz anda Alışveriş Sepetinizde bulunan "Hemen Satın Al" butonunu kullanarak satın alma işlemini tamamlamak için gerekli olan ve SSL güvenlik sistemi ile korunan üç aşamalı sipariş sonuçlandırma bölümüne geçeceksiniz. Her aşamada gerekli açıklamalar bulunmaktadır. İkinci aşamada ödemeniz gereken toplam tutarı görerek siparişinize onay vereceksiniz. Alışverişlerinizin ödemesini kredi kartı ile yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapacağınız siparişler otomatik olarak işleme konulur. Sistemimiz SSL güvenlik sistemi ile korunmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde sistemimizde kayıtlı kalmayacaktır. Her siparişiniz için bilgilerinizi yeniden girmeniz gerekmektedir.

 
SSL nedir?

Güvenlik Soket Düzeyi (SSL), Netscape tarafından yaratılmıştır, Internet üzerinden standart güvenli veri akışını sağlar. SSL RSA Data Security Şirketi tarafından geliştirilmiş bir güvenlik ve özel şifre teknolojisi kullanır. SSL (veya Microsoft versiyonu: PCT), kullanırken, bize gönderdiğiniz bilgi güvenilir şekilde ve değişmeksizin bize ulaşır. Google'ın Chrome, Mozilla'nın Firefox ve Microsoft'un Internet Explorer gibi pek çok gelişmiş ve modern browser'ları SSL'i destekler.

 
Faturalama ve irsaliye işlemi nasıl gerçekleşiyor?

Regal-tr.com adresinden yapmış olduğunuz alışverişleriniz, mevcut T.C. kanunlarının gerektirdiği şekilde irsaliye ve ya fatura ile teslim edilmektedir. Ancak hediye gönderimi durumunda hediye alıcısına sadece fiyat belirtmeyen bir irsaliye ile birlikte gönderim yapılacak ve fatura sizin belirteceğiniz fatura adresine gönderilecektir. Alışverişiniz sırasında sistemimizde gördüğünüz tüm fiyatlara KDV dahildir. Eğer vergi numaranız varsa ve faturanızın şirketiniz adına düzenlenmesini istiyorsanız, vergi dairesi, vergi numarası ve ünvan bilgilerinizi mutlaka giriniz.

 
Güvenli online sipariş formunuza erişip siparişimi tamamlayamıyorum; sürekli hata mesajı alıyorum neden?

Sistemimize büyük bir olasılıkla ya bir şirket Firewall veya proxy server kanalıyla, ya da SSL'i desteklemeyen bir browser kanalıyla girmeye çalışıyorsunuz. Başka bir bilgisayardan bize erişebilirsiniz.

 
Hediye gönderiminde alıcı fiyatları görüyor mu?

Kesinlikle hayır. Hediye gönderimi durumunda hediye alıcısına sadece fiyat belirtmeyen bir irsaliye ile birlikte gönderim yapılmaktadır. Fatura ise fatura adresine gönderilmektedir.

 
Siparişimi verdiğimde kredi kartıma hemen işleniyor mu?

Kredi Kartı ile online ödeme seçeneğini şeçtiğiniz taktirde kredi kartınız gerçek zamanlı olarak işleme konulur. Regal-tr.com online sistemi tarafından sadece kredi kartınızdan provizyon alınabilmesi için gerekli bilgiler otomatik olarak bankaya iletilir ve provizyon alınır.

 
İnternet üzerinde kredi kartıyla sipariş vermek güvenli mi?

Evet. Www.regal-tr.com, SSL kripto teknolojisi ile çalisan güvenli bir server kullanir. SSL kripto ve diger güvenlik önlemleriyle ilgili daha fazla bilgiyi "SSL Nedir" bölümünden edinebilirsiniz. Kredi kart numaranizin tamami veya diger ilgili bilgiler www.regal-tr.com tarafından görülmemektedir. Kredi kartiyla siparis verdiginiz zaman bu bilgi dogrudan SSL kripto teknolojisini kullanan server tarafindan bankaya aktarilmaktadir. Server'imiz banka ile dogrudan iletisim kuracak sekildedir ve günümüzde en güvenli veri transferinde kullanilan SET Protokolü uygulanir.

 
Gizlilik politikanız nedir?

Lütfen güvenlik ve gizlilik bölümümüzü okuyunuz.

 
KDV ödeyecek miyim?

Online mağazamızda bulunan tüm ürünlerimiz KDV oranı eklenerek satışa sunulmaktadır.

 
Sipariş Takip / Üye Bilgileri Nedir?

"Sipariş Takip" daha önceki siparişlerinizin ne durumda olduğunu görmenize, "Üyelik Bilgileri" ise her defasında kişisel bilgilerinizi girmenize gerek kalmaksızın online olarak sipariş vermenize yardımcı olacak bir unsurdur. Sistemimize üye olduğunuz takdirde kendinizle ilgili gerekli bilgileri sadece bir kez vermeniz yeterli olacaktır. Artık üyelik sırasında verdiğiniz bütün bilgiler bizde kayıtlı olduğu için online olarak sipariş verdiğinizde kredi kartı bilgileriniz hariç tüm bilgiler sistem tarafından otomatik olarak doldurulacaktır. Online mağazamızda dolaşmak, ürünlerimizi ve detaylarını görmek için üye olmanıza gerek yoktur.

 
Ürünlerinizin garantisini nasıl sağlıyorsunuz?

Bütün ürünlerimiz mevzuat uyarınca sağlanmasi gereken garanti koşullarını karşılamakta olup üretici veya ithalatçı garantisindedir. Tüm Türkiye'de yaygın olan servis ağı aracılığıyla garantili ürünlerin onarım ve bakım hizmetleri yerine getirilmektedir. Eksik ürün gönderimi ve hasarlı ürün gönderimi gibi durumlarda, size taahhüt ettiğimiz hizmeti tam olarak yerine getiremediğimiz için sipariş verdiğiniz ürün veya ürünleri iade edebilirsiniz. İade prosedürünü başlatmak için, kargo elemanı ile birlikte durumu tutanağa geçmelisiniz. Üründeki eksik – hata gibi şikayetleriniz tutanakta mutlaka belirtilip sizin tarafınızdan ve kargo elemanı tarafından imzalanmalıdır. Bu koşulların dışında, eksiksiz olarak teslim edilen ürünlerin iadesi ile ilgili talepleriniz, Tüketici Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince değerlendirilecektir. İade işleminizin hatasız ve süratle gerçekleşmesi için, bu konuyu en kısa sürede www.regal-tr.com adresine veya müşteri hizmetleri hattına bildirmelisiniz. Daha sonra ürünü en kısa sürede faturası ile birlikte, kargo ücretini karşılayarak bize ulaştırmalısınız.

 
Üye olanlar için alışveriş sırasında T.C Kimlik numarası neden isteniyor? Bu bilgiyi paylaşmak istemiyorum.

29/08/2006 tarihli, 26274 sayılı Resmi Gazete'de tebliğ edildiği üzere 1/1/2007 tarihinden itibaren gerçek kişilere kesilen faturalarda T.C. Kimlik Numarası yazma zorunluluğu getirilmiştir. T.C. Kimlik Numaranız da dahil olmak üzere tüm üyelik bilgileriniz Gizlilik Bildirimi sayfamızda da taahhüt edildiği gibi 3. şahıs yada kurumlara paylaşılmamaktadır.

 
Siparişimi iptal / iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Tüketici Hakları gereği, vermiş olduğunuz siparişinizden vazgeçme hakkınızı, siparişiniz kargoya teslim edilmeden önce kullanabilirsiniz. Bunun için siparişinizin "kargoya verildi" bilgisi eposta ile bildirilmeden önce www.regal-tr.com adresine iptal etmek istediğiniz siparişiniz yada ürün hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Eğer siparişiniz kargoya teslim edilmiş ise Tüketici Koruma Kanunu gereği 30 gün içinde iade hakkınızı kullanabilirsiniz.
İade işlemi için regal-tr.com üzerinden hesabım bölümünden siparişlerim sayfasına gidin. Buradan iade butonuna basarak iade talebinizi oluşturmalısınız. Sonrasında 3 iş günü içerisinde Regal servisimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürünü kargo ile yollamanıza gerek yoktur. Regal servis ekibimiz ürünü adresinizden teslim almaya gelecektir. Bu aşamada ürünün tüm aparatlarıyla eksiksiz olduğundan emin olun. Ürünün adresinizden alınmasını takiben iade aynı gün içerisinde onaylanacaktır. Servis ürünü adresinizden geri aldıktan ortalama 3 iş günü içinde de ücret iadeniz gerçekleştirilecektir.

 
Üyelik sistemi güvenli midir?

Kişisel bilgileriniz kesinlikle başka kişi ve kuruluşlar ile paylaşılmaz ve sadece Vestel Ticaret A.Ş. tarafından kullanılır. Bilgileriniz, veritabanımızda korunmaktadır. Üye olurken verdiğiniz bilgilere sadece siz ulaşabilir ve siz değiştirebilirsiniz. Başka birinin sizinle ilgili bilgilere ulaşması ve bunları değiştirmesi kullanıcı adınızı ve şifrenizi başkalarıyla paylaşmadığınız sürece mümkün değildir.

 
Üyelik hesabımı silmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Üyelik hesabınızı silmek istediğiniz durumda; işbu talebinizi Müşteri Hizmetleri, e-posta veya CapCanlı Destek kanalları aracılığıyla tarafımıza iletebilirsiniz. Söz konusu bildiriminizin tarafımıza ulaşması akabinde ilgili birimimize yönlendirme sağlanacaktır. İlgili talebinizin tarafımıza ulaşmasından itibaren üyelik hesabınız, 3 (üç) aylık süre boyunca pasife alınacaktır. Üyelik hesabınızın pasif durumda olduğu 3 (üç) aylık süre boyunca, işbu hesabınızı aktive etmeye yönelik bir irade göstermediğiniz takdirde; 3 (üç) aylık sürenin bitiminde, üyelik hesabınız tarafınızca erişilemeyecek şekilde silinecektir.

allinone-cdn-tusla regal-close-icon